Sloup v Čechách a okolí

 

Lesní divadlo

Po první světové válce vznikla, pod vedením profesora Rudolfa Ringela, skupinka lesní divadlonadšenců divadla. V roce  1920 byl založen "Divadelní spolek Sloup". Původně začali hrát v sále místního hotelu. Téhož roku vznikla myšlenka vlastní divadelní scény. V úvahu připadal lesní prostor s romantickými skalami na pozemku hraběte Augustiana Kisnkého u silnice vedoucí na Svojkov. Za podpory hraběte Kinského, místních podnikatelů a novoborských továrníků se podařilo dát dohromady 50.000 Korun českých a během roku 1921 vystavět lesní scénu které se žádná jiná v Čechách nevyrovnala. Vyhloubily se chodby v pískovcové skále, postavilo se podium, pískovcová věž a stěna s gotickou bránou a sedačky pro 2000 návštěvníků. Na Svatodušní neděli roku 1921 slavnostně profesor Ringel otevřel nové lesní divadlo. První divadelní představení bylo drama „Potopený zvon“. Díky vynikající akustice se zde hrály i opery a operety (např. Čarostřelec nebo Cikánský baron).
Profesor Ringel se narodil v roce 1875 v Novém Boru, studoval na umělecké akademii a Filozofické fakultě univerzity ve Vídni. Po odsunu, zlomen 

lesní divadloduševně i fyzicky, zemřel v Německu v roce 1948.Po druhé světové válce došlo k rozsálhejším stavebním úpravám v Lesním divadle v letech 1957-1959. Bylo opraveno podium, instalovány nové lavice, vstupní brány atd. Divadlo postupně upadlo v 60. letech v zapomnění a bylo úplně zdevastováno. Až v roce 2004 v jarních měsících za účasti místních obyvatel se podařilo vyzdít z pískovcových štuk nové podium, vybudovat novou 300 metrů dlouhou el.přípojku, udělat sedačky pro 250 diváků, ze skalních chodeb vyvézt stovky metráků nánosů písku a provést 

Foto: po rekonstrukci

Zároveň se upravila přístupová cesta z obce novými schody, zábradlími a lavičkami. Již 3. června 2004 bylo lesní divadlo slavnostně otevřeno představením dětí z místní základní a mateřské školy. Během letní sezóny se zde odehrálo na 15 představení. Na jaře roku 2005 se z 330 ks pískovcových kvádrů vyzdila nová věž a stěna s gotickou bránou, udělalo se venkovní osvětlení areálu divadla a přístupové cesty lesem až dolů do obce v délce 420 m. Vše bylo hotovo do 30. 6. 2005, kdy se zahájila druhá sezónav Lesním divadle. Zatím se zde za 2 roky odehrálo více než 30 představení.
Již v zimních měsících roku 2005 se začalo intenzivně pracovat na kulturním programu pro třetí divadelní sezónu. Koncem dubna 2006 se opravilo 7 vandalsky zničených laviček v hledišti. Začátkem května 2006 se udělaly betonové základy zázemí pro herce za gotickou bránou u věže. Zdi z pískovcových kvádrů a nová střecha byly dokončeny počátkem června 2006.
 
18. června 2006 mohla začít divadelní sezóna hrou Lucerna v provedení Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Do konce srpna se zde odehrálo 20 představení, které navštívilo několik tisíc lidí. Ještě v listopadu byla na věži postavena nová střecha pokryta dřevěnými šindeli a samotná věž byla dozděna řadou pískovcových kvádrů. Tato oprava byla částečně realizována z finančních prostředků Libereckého kraje.
Počátkem roku 2007 při ničivé vichřici vyvrátila veliká borovice mnohatunový mohutný pískovcový blok, který se zřítil přímo na podium Lesního Divadla. V březnu 2007 byly pískovcové kameny a tuny písku odklizeny.
Do zahájení divadelní sezóny bychom chtěli postavit dřevěné pódium o ploše 72 metrů čtverečných. Přidat 10 nových laviček pro dalších 80-100 diváků. V kamenné věži udělat vyhlídkovou plošinu se schodištěm a rozšířit zázemí herců. V pravé části pódia, kde se zřítil pískovcový blok, připravujeme dřevěnou stěnu se stříškou ze šindelů a vraty, podobnými naproti v kamenné stěně a tím akusticky uzavřít celé pódium.
 
2007
V březnu a dalších měsících roku 2007 pokračovaly opět brigády, až do října jich bylo celkem jedenáct. Udělalo se nové dřevěné pódium, dřevěná stěna s šindelovou stříškou a bránou vpravo od pódia, 10 nových laviček v hledišti a dřevěné schody na pódium. Čtvrtá sezóna začala s předstihem již 27. dubna 2007 představením dětí z místní školky, která natáčela celostátní německá televize MDR. Úspěšná sezóna byla ukončena koncertem písničkáře Honzy Nedvěda, na který přišlo 750 klidí. Celkem se odehrálo 26 představení, které navštívilo několik tisíc diváků.
 
2008
V polovině dubna 2008 začaly první brigády jarním úklidem aa nátěry. Do zahájení divadelní sezóny se během deseti brigád položilo 90m el. kabelů pro dalších 5 lamp osvětlení, osadily se stožáry a osvětlovací tělesa. Udělaly se nové dřevěné podlahy ve věži a vedlejší místnosti. Sezóna, kday se odehrálo 19 představení, byla ukončena úspěšným koncertem country zpěvačky Věry Martinové.
 
2009
V dubnu 2009 začaly opět brigády jarním úklidem a nátěry pódia, dřevěných podlah a laviček v hledišti. Šestá divadelní sezóna patřila k neúspěšnějším, co do počtu diváků. Například na pohádku O draku Habánkovi přišlo 750 lidí. Na závěr sezóny na country kapelu Fešáci 650 lidí. Za šest sezón od obnovení divadla se zde zatím odehrálo 115 představení. Po ukončení sezóny pokračovaly od září do listopadu další práce - postavil se dřevěný domek a dvě nové pokladny se střechami pobitými dřevěným šindelem.
 

 

Koupaliště

 
jeho břehy jsou z větší části zalesněné a na severu na ně navazuje poměrně velké rašeliniště. Na protější jižní straně je mohutná hráz s výtokem, procházejícím širokým uměle vyzděným tunelem. Kdysi zde stávala pila, podle níž se rybník nazýval "Bretteich" (Prkenný rybník). V roce 1905 bylo na jihovýchodním břehu rybníka zřízeno koupaliště s písečnou pláží, které se ve 20. letech 20. století postupně rozšiřovalo. Návštěvníkům sloužila velká restaurace s letní terasou, mimoto zde byla také půjčovna loděk a plavecká škola. V meziválečném období se rybník nazýval Vlaštovčí jezero (Schwalbensee) podle velkého množství hnízdících břehulí, označovaných v němčině jako "břehové vlaštovky" (Uferschwalbe).

radvanecký rybník

Koupaliště zůstalo oblíbeným místem rekreace i po 2. světové válce. V roce 1965 byla koupalištězahájena jeho rekonstrukce a roku 1967 byl celý areál opět slavnostně otevřen. Jeho součástí je dnes také letní tábořiště s chatkami.

Na jižní straně rybníku se nachází upravené pláže sloužící k rekreaci a koupání. Možnost autokempinku, sezónní letní restaurace. Radvanecký rybník dává příležitost i ke sportovnímu rybaření. Krásná a romantická krajina, v níž se na hladinách rybníků zrcadlí siluety okolních kopců, zeleň lesů a šedé pískovcové skály, okolí vybízí k projížďkám na koních. Značené turistické cesty poskytnou nejedno překvapení - výhledy z kopců, pískovcové reliéfy, průniky vyvřelých hornin (čediče a znělce). Skalní stěny a věže nabízejí náročné horolezecké výstupy.

V současné době každým rokem prochází koupaliště postupnou rekonstrukcí. Největší rozvoj koupaliště proběhl v roce 2004, kdy za pomoci programu PHARE bylo vybudováno nové oplocení a postaven nový objekt na vodě sloužící jako zázemí pro plavčíka a přístavní molo pro lodě. Každým rokem dochází k postupné opravě teras a nové výsadbě zeleně v areálu/ fotodokumentaci si lze prohlédnout ve fotogalerii/. Provoz koupaliště zajišťuje příspěvková organizace "Koupaliště Sloup", která byla zřízena obcí Sloup v Čechách.

koupalištěkoupaliste-letec

Více zde: https://www.obecsloupvcechach.cz/turisticke-zajimavosti/koupaliste/

Zajímavosti Lužických hor

Přehled nejzajímavějších míst:
Česká Kamenice
Starobylé město se zachovaným městským jádrem je nejhezčím městem v podhůří Lužických hor. Jeho hlavními dominantami jsou kostel sv. Jakuba Většího a poutní kaple Narození Panny Marie.
Zámecký vrch u České Kamenice
Výrazný kopec nad Českou Kamenicí se zříceninou Kamenického hradu na vrcholu. Uvnitř hradního paláce je vestavěná dřevěná věž, umožňující krásný výhled do okolí.
Jehla u České Kamenice
Skalní ostroh nad Českou Kamenicí s pěkným výhledem na město a okolí. V zalesněné rokli pod Jehlou jsou pozůstatky Bratrského oltáře a nedaleko odtud je další skalní vyhlídkaPonorka.
Pustý zámek
Skalní ostroh v údolí Kamenice tvoří svislou stěnu s pěkně vyvinutou sloupcovou odlučností znělce. Skála poskytuje útočiště pestrým společenstvům rostlin a nese také nevelké zříceniny hradu Fredevaldu. Na vrcholu je upravená vyhlídka.
Kamenický Šenov
Sklářské město s barokním kostelem svatého Jana Křtitele a řadou dochovaných zděných i dřevěných faktorských domů. V jednom z nich je zřízeno sklářské muzeum.
Panská skála
Návrší s opuštěným lomem, jehož stěna je tvořena až 15 m dlouhými pěkně vyvinutými čedičovými sloupy. Skála připomínající varhany je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách. Z vrcholu je pěkný výhled.
Horní Prysk
Malebná ves s barokním kostelem sv. Petra a Pavla. Turistický okruh v okolí obce spojuje nejzajímavější místa, z nichž si zvláštní pozornost zaslouží Střední vrch s krásným výhledem do okolí.
Klučky
8. Klučky
Táhlý hřbet s opuštěným lomem, jehož stěny jsou tvořeny pravidelně vyvinutými svisle stojícími čedičovými sloupy. Z lomu je pěkný výhled do okolí.
Zlatý vrch u Lísky
Výrazný kopec s opuštěným lomem, jehož mohutnou skalní stěnu tvoří až 30 m dlouhé stejnoměrně vyvinuté čedičové sloupy. Skalnatý vrchol kopce je porostlý bukovým lesem s výskytem chráněných rostlin.
Studenec
10. Studenec
Rozložitý kopec s četnými suťovými poli je porostlý listnatými a smíšenými lesy, typickými pro Lužické hory. Na vrcholu je unikátní železná rozhledna, nabízející poněkud omezený výhled do krajiny. Na kopci i v okolí žijí ve větším počtu kamzíci.
Líska (měsíčnice)
V listnatém lese na svahu Černého vrchu je neobvykle rozsáhlý porost měsíčnice vytrvalé, která v době květu intenzivně voní.
Pavlínino údolí
Místy až 120 m hluboké romantické údolí Chřibské Kamenice se klikatí mezi strmými skalnatými srázy. Kaňonem podél říčky vede oblíbená turistická stezka do Jetřichovic.
Chřibská
Městečko v údolí Chřibské Kamenice proslavila sklářská huť z 1. poloviny 15. století. Jsou zde četné lidové roubené stavby, v rodném domě Tadeuse Haenkeho na náměstí je zřízeno muzeum. Nedaleko centra je chráněná louka U Brodských s hojným výskytem prstnatce májového.
Krásná Lípa
Město na horním toku Křinice je sídlem národního parku České Švýcarsko. Jeho dominantou je barokní kostel sv. Maří Magdalény a významnou atrakcí je Dům Českého Švýcarska. V nejstarším hrázděném domku na náměstí je malé muzeum.
Vápenka u Doubice
Významná geologická rezervace s jurskými vápenci, které se nikde jinde v Čechách nevyskytují. Na vápenci roste květnatá bučina s četnými vzácnějšími rostlinami. V roce 1940 zde vznikla patrně nejstarší naučná stezka v Čechách.
Kyjovské údolí
Hluboký skalnatý kaňon říčky Křínice mezi Kyjovem a státní hranicí je oblíbeným cílem výletů. Je zde mnoho zajímavých skalních útvarů a zbytky tzv. Kyjovského hradu, který je zřejmě pozůstatkem dávné osady. Zimní atrakcí je ledová výzdoba v Jeskyni víl a krásné ledopády v přilehlých roklích.
Vlčí hora
Výrazná čedičová hora s rozhlednou, umožňující kruhový výhled do širokého okolí. Na úpatí kopce je upravená studánka Veronika.
Jiřetín pod Jedlovou
Hornické městečko s pěkným náměstím, jemuž dominuje kostel Nejsvětější Trojice a barokní fara s hornickým muzeem. Nad městečkem je Křížová hora s poutním místem a na jejím úpatí je starý stříbrný důl.
Jedlová
19. Jedlová
Mohutná hora s hostincem a rozhlednou, nabízející nádherný kruhový výhled do okolí. Na severovýchodním svahu hory je poněkud zanedbaný lyžařský areál.
Tolštejn
20. Tolštejn
Jedna z mála poměrně zachovalých hradních zřícenin v Lužických horách je na výrazném skalním ostrohu nad Jiřetínem. Z vrcholku je krásný výhled do okolí.
Údolí Milířky
Zalesněné údolí u Dolního Podluží skrývá četné pozůstatky po dávné těžbě rud a dobývání křemene pro potřebu sklářských hutí. Nejzajímavější místa spojuje hornická naučná stezka.
Kytlice
22. Kytlice
Rekreační obec v malebném údolí Kamenice je ze všech stran obklopená lesy. V obci je kostel sv. Antonína Paduánského a řada lidových roubených chalup. Na jižním okraji obce je chráněné naleziště šafránu a kousek za obcí je obnovené lesní divadlo.
Nový Bor
23. Nový Bor
Sklářské město s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a řadou empírových městských domů, v jednom z nichž je dnes sklářské muzeum. Za městem je rozlehlý Lesní hřbitov.
Klíč
24. Klíč
Výrazná hora je jednou z nejznámějších dominant Lužických hor. Temeno kopce porůstá chráněná teplomilná doubrava, na jihozápadní straně je rozsáhlé suťové pole. Skalnatý vrchol kopce nabízí mimořádně rozsáhlý kruhový výhled.
Sloup v Čechách
Rekreační obec s atraktivním skalním hradem a poustevnou. V obci je také novější zámek a řada lidových domů. V okolí jsou Sloupské skály s četnými jeskyňkami, vyhlídkami alesním divadlem. V Radvaneckém rybníku je přírodní koupaliště.
Modlivý důl
26. Svojkov a Modlivý důl
Nevelká obec se skalním hrádkem. Nad obcí vystupují Svojkovské skály a v romantickém údolí za nimi je Modlivý důl se skalní kaplí.
Údolí samoty
Lesnaté údolí je místy vroubené pískovcovými skalami s výraznou Perníkovou stráží. Na konci údolí je pověstmi opředená Panenská skála.
Velenické údolí
V údolí jsou staré podzemní lomy, ve kterých se kdysi dobýval písek na broušení zrcadel. Voda k pohonu zrcadláren se přiváděla náhonem částečně vytesaným ve skalách. U Velenic jsou zbytky Velenického hrádku a skalní kaple Božího hrobu.
Skála smrti
V romantickém zákoutí Svitávky je do skály vytesaný reliéf, znázorňující výjev z místní pověsti o mlynářské dívce, která pronásledovaná zlým rytířem v zoufalství skočila z vysoké skály.
Dutý kámen u Cvikova
Romanticky upravené výletní místo z počátku20. století s několika odpočívadly, jeskyňkou, reliéfem a skalní vyhlídkou. Uprostřed hřbetu je chráněný skalní suk s pozoruhodnou ukázkou sloupcového rozpadu pískovce.
Křížový vrch u Cvikova
Na návrší za Cvikovem je vzrostlá alej s kapličkami Křížové cesty, vedoucí ke kapli Božího hrobu s Kalvárií na vrcholku.
Mařenice
32. Mařenice
Malebná vesnice s barokním kostelem sv. Máří Magdalény. Nad obcí je Kalvárie s opravenou kaplí a na skalách u staré cesty do Kunratic jsou vytesané pěkné lidové reliéfy.
Milštejn
33. Milštejn
Nepatrné zbytky hradu stojí na skalním ostrohu z prokřemenělého pískovce, který se v minulosti lámal jako surovina k výrobě mlýnských kamenů. Ve skalním masivu je zajímavá skalní brána a několik menších jeskyní.
Přehrada Naděje
Vodní nádrž v lesnatém údolí Hamerského potoka sloužila k pohonu mlýna a pily v blízké osadě. Dodnes se zde dochovaly zbytky starých vodních náhonů, zčásti vytesaných do skály. Ve strmém svahu Suchého vrchu nad přehradou je Ledová jeskyně.
Luž / Lausche
Nejvyšší hora Lužických a Žitavských hor (793 m) leží přímo na státní hranici. Z jejího vrcholu se otevírá krásný výhled do Čech i do Německa. Na svazích hory jsou dva lyžařské areály.
Waltersdorf
Malebné letovisko pod Luží je proslulé velkým počtem pěkně udržovaných lidových roubených a hrázděných domů s podstávkou, z nichž nejzajímavější spojuje naučná stezka. V obci je také muzeum věnované historii mlynářství, tkalcovství a lesnictví.
Nonnenfelsen
Výrazný skalnatý hřbet s hlubokou průrvou a četnými vyhlídkami je oblíbeným cílem výletů. Mezi skalami stojí hostinec a pro milovníky lezení je zde vybudovaná zajištěná lezecká cesta.
Mühlsteinbrüche
38. Jonsdorfer Felsenstadt a Mühlsteinbrüche
Pozoruhodné pískovcové skalní město s četnými skalními útvary a vyhlídkami. V části území zvané Mühlsteinbrüche je několik lomů, ve kterých se kdysi lámal kámen pro výrobu mlýnských kamenů. Nejzajímavějšími místy prochází naučná stezka.
Oybin
39. Oybin
Rozlehlá zřícenina hradu a kláštera na temeni mohutného pískovcového skalního suku je jednou z největších turistických atrakcí Žitavských hor. Pod hradem je lázeňské letovisko s krásným kostelíkem, spojené úzkorozchodnou parní železnicí s Žitavou.
Töpfer
40. Töpfer
Pozoruhodný vrch nad Oybinem s četnými skalními útvary a vyhlídkami. Nejznámějším útvarem je skalní brána s vyhlídkou v sousedství restaurace na vrcholu.
Hvozd / Hochwald
Mohutná dvouvrcholová hora na česko-německé hranici. Na hlavním jižním vrcholu je restaurace s vyhlídkovou terasou a na severní straně stojí rozhledna s další restaurací. Z obou vrcholů jsou krásné výhledy.
Jablonné v Podještědí
Jedno z historicky nejstarších měst českého severu si dodnes zachovalo malebnou tvář, kterou dotváří bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem a bývalý kostel Panny Marie, na jehož věži je dnes vyhlídka. Je zde také zámek Nový Falkenburk a další památky.
Lemberk
43. Lemberk
Zámek vzniklý renesanční přestavbou původně gotického hradu stojí na protáhlém návrší nedaleko Jablonného v Podještědí. Jeho okolí dotváří skupina hrázděných domků, Bredovský zámeček a lipové aleje směřující k bývalé hřbitovní kapli a Zdislavině studánce.
Bílé kameny
Chráněná skupina pískovcových skal připomínající skupinku odpočívajících slonů vyniká nápadnou bělostí a zaoblenými tvary.
Popova skála
Výrazná pískovcová skála je dominantou severovýchodní části Lužických hor nad Hrádkem nad Nisou. Na jejím vrcholu je upravená vyhlídka s krásným kruhovým výhledem.
Vraní skály
Zajímavé skupiny pískovcových skal v okolí Horního Sedla jsou hojně vyhledávané horolezci. Kolem skal vede naučná stezka.
Grabštejn
47. Grabštejn
Mohutný původně gotický a resnesančně přestavěný hrad stojí na strmém ostrohu poblíž Chotyně. Klenotem hradu je obnovená kaple sv. Barbory s malovanou výzobou, hradní věž zase nabízí krásný výhled do okolní krajiny. Zámek pod hradem využívá armáda.
https://www.hrad-grabstejn.cz/ ]